2017 – 29 Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce.

W dniach 4-19 listopada 2017 r. odbył się w Chicago 29 Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce – Polish Film Festival in Ameriaca. Program imprezy obejmował blisko 70 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych pokazanych podczas 95 projekcji, przy udziale licznie zgromadzonej publiczności. Projekcje odbywały się w prestiżowych chicagowskich kinoteatrach.

W czasie festiwalu z publicznością spotkało się wielu twórców filmowych, aktorów, producentów, reżyserów, operatorów, wielu z nich reprezentujących młodsze pokolenie m.in.: Krzysztof Zanussi, Krzysztof Lang, Jan Kidawa-Błoński, Michał Rosa, Andrzej Chyra, Dariusz Wolski, Andrzej Fidyk, Edyta Wróblewska, Monika Melen, Amelia Radecka. Wśród specjalnych gości znaleźli się m.in. nagrodzona Oskarem była prezes Paramountu Shelley Lansing, Ziggy Kozlowski, ekspert filmowego PR z firmy Block & Korenbrot, członek AMPAS, grupa kombatantów II Wojny Światowej, Gubernator Stanu Illinois Bruce Rauner, członkowie Gildy Reżyserów Amerykańskich oraz Producentów Amerykańskich i inni.

Wśród imprez towarzyszących festiwalowi wymienić należy koncert młodej nadzwyczajnie utalentowanej wokalistki pochodzenia polskiego Kaeyry (Karoliny Baran)z zespołem na otwarcie festiwalu (stacja WGN poświeciła jej w związku z tym specjalny program) oraz koncert innej piosenkarki o polskich korzeniach Morgan Pringle z zespołem na zamkniecie imprezy. W galerii 1112 Towarzystwa Sztuki odbyła się duża wystawa fotografii przedwcześnie zmarłego znakomitego operatora polskiego Krzysztofa Ptaka, przygotowana wspólnie z córką artysty.

Na zakończenie imprezy wręczono nagrody regulaminowe. Nagrodę Złotych Zębów Kamery dla najbardziej interesującego filmu fabularnego otrzymał film „Szczęście świata” w rez. Michała Rosy. Nagrodę Specjalna Jury otrzymał obraz „Jestem morderca” w rez. Macieja Pieprzycy; „Najlepszy” w rez. Łukasza Palkowskiego otrzymał nagrodę dla najpopularniejszego filmu. W kategorii filmów dokumentalnych Nagrodę Złotych Zębów Kamery otrzymał film „Komunia” w rez. Anny, a Nagrodę Specjalna Jury – film „Młynarski. Ostatnia piosenka” w rez. Alicji Albrecht.

Organizatorami Festiwalu są:

– Towarzystwo Sztuki (Society for Arts) w Chicago znana amerykańskiej Polonii organizacja o charakterze niedochodowym, której celem jest popularyzacja sztuki europejskiej w Stanach Zjednoczonych.

– Fundacja Ochrony i Promocji Dóbr Kultury NIKE w Warszawie organizacja niedochodowa, zajmująca się ochroną i upowszechnianiem wybranych zjawisk kulturowych, promocją Polski za granicą i działaniami na rzecz Polonii na świecie.