2014 – „WARSZAWA –MIASTO NIEUJARZMIONE” ROCZNICOWY PRZEGLĄD FILMÓW DLA UPAMIĘTNIENIA 70 ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO Chicago 14-16 listopada.

Projekt WARSZAWA –MIASTO NIEUJARZMIONE. ROCZNICOWY PRZEGLĄD FILMÓW
DLA UPAMIĘTNIENIA 70 ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO, zrealizowany w dniach 14-16 listopada 2014 w Chicago, miał na celu uczczenie 70rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przygotowany został wspólnie z amerykańskim partnerem: chicagowskim Towarzystwem Sztuki – The Society for Arts w Chicago. Realizacja projektu nastąpiła przy współudziale i wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Telewizji Polskiej TVP, Konsulatu Generalnego RP w Chicago, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Fundacji Armii Krajowej. Projekt miał na celu pokazanie historycznego wydarzenia poprzez pryzmat jego obecności w polskim filmie, zarówno fabularnym, jak i dokumentalnym.
W trzech kinach metropolii chicagowskiej pokazano blisko 20 filmów, których tematem bezpośrednio było Powstanie Warszawskie. Do udziału w dyskusjach zaproszono twórców oraz historyków. Reżyserzy filmów brali udział osobiście lub za pomocą skype’a w
spotkaniach z publicznością; wśród nich: Ewa Ewart, Jarosław Krychowiak, Jan Komasa, Eugene Starky.
Do 8 filmów, które nie posiadały listy dialogowej w jez. angielskim, specjalnie wykonano tłumaczenia, które umożliwiły znaczący udział publiczności anglojęzycznej.
W programie znalazły się m.in. “Miasto 44” w rez. Jana Komasy, również jego “Powstanie Warszawskie”, “Kamienie na szaniec” Roberta Glińskiego, “Umrzeć za Warszawę” Krzysztofa Talczewskiego, “Zdobyć miasto” Ewy Ewart, “Listy z barykady” Wandy Żmigrodzkiej, “Żydzi w Powstaniu Warszawskim” Anny Ferens oraz Anny KowalewskiejOnaszkiewicz,
“Na skrzydłach nadziei” Jarosława Krechowiaka, “Honor miasta. Historia Powstania Warszawskiego” Eugene Starky’ego, “Pamięć o powstaniu” Jadwigi Nowakowskiej, “Bitwa o Warszawie” Wandy Kości, “Zejść na ziemie” Michała NekandyTrepki, “Powstanie zwykłych ludzi” Pawła Kędzierskiego oraz 8odcinkowy cykl “Miejsca” Krzysztofa Lufta.
Dodatkową oprawą wydarzenia były okolicznościowe koncerty pieśni powstańczych w wykonaniu Choru i Orkiestry im. Paderewskiego w Chicago. W projekcjach wzięli udział zaproszeni powstańcy mieszkający w Chicago, Nowym Jorku, San Diego oraz na Florydzie. Podzielili się oni z publicznością swoimi wspomnieniami.

Organizatorzy:
– The Society for Arts – Towarzystwo Sztuki w Chicago
– Fundacja Ochrony i Promocji Dóbr Kultury NIKE
Wsparcie finansowe:  Polski Instytut Sztuki Filmowe