2011 – 2012 Współorganizacja amerykańskiej premiery w 2011 r. oraz promocji w USA filmu 1920 Bitwa Warszawska

Film „1920 Bitwa Warszawska” jest pierwszą na „Starym Kontynencie” produkcją filmową w technologii rzeczywistego 3D. Ten najdroższy w historii polskiego kina epos nawiązuje do epickich obrazów w rodzaju „Przeminęło z wiatrem” czy „Wojna i pokój”. Jest zarazem niezwykłą lekcją historii. Grają w nim gwiazdy ekranu – Borys Szyc, Bogusław Linda, Daniel Olbrychski, Aleksander Domagarow, a odtwórczynią roli głównej bohaterki jest niezwykle piękna Natasza Urbańska, która urzeka talentem tanecznym i wokalnym.

Film opowiada o jednej z najważniejszych bitew świata, w której armia polska zatrzymała nad Wisłą szarżę potężnej Armii Czerwonej w jej pochodzie na podbój Europy. Zwycięstwo wojsk pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego zniweczyło plany wprowadzenia wszechświatowego komunizmu, które snuł Lenin. W filmie postacie fikcyjne przeplatają się z postaciami historycznymi jak Piłsudski, Lenin, Stalin, Trocki, Petlura. Pokazany jest udział amerykańskiej eskadry lotniczej, tzw. Kościuszkowców. Znaczącą rolę odgrywa wątek ukraiński. Film zawiera imponujące sceny batalistyczne.

Film reżyseruje Jerzy Hoffman (nominowany w 1975 roku do Oscara za ekranizację „Potopu”, powieści Henryka Sienkiewicza). Zdjęcia do filmu wykonał nominowany do Oskara za „Helikopter w ogniu” Ridley’a Scotta Sławomir Idziak. Oprawę muzyczną przygotował Krzesimir Dębski, a obok oryginalnych kompozycji stanowią ją popularne piosenki i pieśni patriotyczne z epoki (Białe róże, Jak to na wojence, Żurawiejki, Wojenko, wojenko i inne). Film jest w języku polskim i rosyjskim z napisami angielskimi.

 

Druki

Plakat 1
Plakat 2
Ulotka str 1
Ulotka str. 2

Referencje

Ambasada RP w Waszyngtonie