2009 – Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce w Chicago

Informacje o festiwalu

Ceremonią ogłoszenia nagród zakończył się 20-ty Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, największa cykliczna polska impreza kulturalna poza granicami Polski i jedna z najważniejszych imprez promujących film europejski w Stanach Zjednoczonych. Na przeszło 100 seansach pokazano 77 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Projekcje odbywały się w ośmiu znaczących ośrodkach filmowych Chicago oraz w szkołach i ośrodkach akademickich. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce jest największą polską cykliczną imprezą filmową poza Polską. Odbywa się od 20 lat, w ciągu których pokazano blisko tysiąc polskich filmów.

Stefan Kudelski

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce  uhonorował swoją prestiżową nagrodą Skrzydeł Stefana Kudelskiego, znakomitego szwajcarskiego konstruktora pochodzenia polskiego. Nagroda przyznawana jest artystom polskim i pochodzenia polskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej poza Polską, za „rozwinięcie skrzydeł.” Po raz pierwszy otrzymuje ją przedstawiciel myśli technicznej. Nagrodę przyznaje międzynarodowe gremium Board of Governers pod przewodnictwem Krzysztofa Kamyszewa, założyciela i  honorowego przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego festiwalu…

Aktualności

Nagrody PFFA

Film fabularny

2008 Boisko Bezdomnych reż. Kasia Adamik

mini_boisko_bezdomnych.jpg

„Za bezdomnością stoi głównie alkohol, kobieta, więzienie, czy depresja” – opowiada Kasia Adamik w wywiadzie zamieszczonym w miesięczniku „Kino” (5/2008). – „A jeżeli jeszcze nie ma się rodziny, czy przyjaciół – to także samotność. Zależało mi na tym, by moi bohaterowie byli wiarygodni, ale też ciekawi jako postacie filmowe. Nie chciałam stworzyć lirycznego, bajkowego, czy poetyckiego obrazu bezdomności. Opowiadam historie kilku mężczyzn, którzy w swoim życiu mieli kilka, czasami tragikomicznych zakrętów. To może się zdarzyć każdemu człowiekowi, który po prostu nie ma pieniędzy na spłatę kolejnej raty kredytu.”

Film dokumentalny

2008 Po-lin reż. Jolanta Dylewska
small_po-lin.jpg

„PO-LIN” to w języku hebrajskim nazwa Polski. Słowa te, oznaczające „tu zamieszkamy”, zostały wypowiedziane przez przybywających do naszego kraju Żydów, którzy uciekali z Niemiec przed pogromami i zarazami. Tak głosi XIII-wieczna legenda. „PO-LIN”, dokument cenionej operator Jolanty Dylewskiej, prawie w całości oparty jest na materiałach archiwalnych – efekcie wieloletnich poszukiwań na całym świecie. Autorami tych unikalnych nagrań byli Żydzi, którzy wyemigrowali do USA, ale w latach trzydziestych XX wieku przyjeżdżali do Polski, by odwiedzić swoich krewnych. Często przywozili ze sobą kamery. Te amatorskie filmy pokazują codzienne życie Żydów w przedwojennej Polsce, ocalając dla nas kawałek historii, która minęła bezpowrotnie po wrześniu 1939 roku.

Otwarcie 21 festiwalu